sâmbătă, 22 octombrie 2011

Cat's Secret

Pentru ca pisicile - mai ales negre -  isi au locul lor special in aceasta perioada, am facut o masca - pisica din piele si urechi de dantela asortate :)

Detalii si mai multe imagini: http://www.fantasyhandmade.com/item/accesorii-pentru-par/cat-s-secret/lid=20915128

Deci:
Cat's Secret

vineri, 14 octombrie 2011

Bijuterii de inceput de toamna

Inceputul de toamna nu poate decat sa ma bucure, chiar daca este putin cam frig si ceata si ploaie :D dar macar nu trebuie sa ma mai feresc de soare ;) De altfel, cand nu este innorat e chiar placut.

Astfel, plina de elan creator am realizat noi bijuterii - unele potrivite unei tinute office, altele mai jucause, altele elegante... Toate se gasesc spre vanzare in magazin. Iata insa o mica prezentare:

Praf de Stele (detalii si imagini: http://www.fantasyhandmade.com/item/inele/praf-de-stele/lid=20708906)

Foggy Dew (detalii si imagini: http://www.fantasyhandmade.com/item/seturi/foggy-dew/lid=20707887)

Forest Song (detalii si imagini: http://www.fantasyhandmade.com/item/seturi/forest-song/lid=20706893)

Dreams (detalii si imagini: http://www.fantasyhandmade.com/item/seturi/dreams/lid=20706769)

Full Moon (detalii si imagini: http://www.fantasyhandmade.com/item/seturi/full-moon/lid=20706679)

Playful Turquoise (detalii si imagini: http://www.fantasyhandmade.com/item/seturi/playful-turquoise/lid=20705172)

Pumpkin Time (detalii si imagini: http://www.fantasyhandmade.com/item/seturi/pumpkin-time/lid=20705151)

Royal Blue (detalii si imagini: http://www.fantasyhandmade.com/item/seturi/royal-blue/lid=20705112)

Passion Lace (detalii si imagini: http://www.fantasyhandmade.com/item/coliere/passion-lace/lid=20705072)

Playful Rose (detalii si imagini: http://www.fantasyhandmade.com/item/pentru-copii/playful-rose/lid=20705047)

Volcano (detalii si imagini: http://www.fantasyhandmade.com/item/seturi/volcano/lid=20704984)

Blue Highlights (detalii si imagini : http://www.fantasyhandmade.com/item/seturi/blue-highlights/lid=20704945)

Blue Sea (detalii si imagini: http://www.fantasyhandmade.com/item/pentru-copii/blue-sea/lid=20704886)

Red Smoke (detalii si imagini: http://www.fantasyhandmade.com/item/coliere/red-smoke/lid=20704791)


miercuri, 12 octombrie 2011

Sunset Dragon

Am reusit sa adaug pe site, in sfarsit, si dragonelul, aflat, in luna octombrie la pret promotional. Pentru detalii si multe imagini :D va astept pe site: http://www.fantasyhandmade.com/item/sunset-dragon/lid=20643451

Deocamdata iata doua poze, una de ansamblu si... una din profil :D



luni, 10 octombrie 2011

Romexpo - impresii

Principalul atu al acestui targ a fost... spatiul. Am constatat cat de bine e sa iti poti aseza lucrusoarele frumos, pe suporturi, sa poata fi vazute si admirate. Si au fost: vazute si admirate :D

Din pacate si acolo am intalnit "atoatestiutori" care sa isi dea cu parerea... in prima zi cand am stat sa ii ascultam... ca din a doua zi ne-am luat de lucru si a fost atat de frumos sa lucram linistite, in aer liber :D Mi-a placut cand un domn, englez, dupa ce a studiat toate standurile - inclusiv pe al nostru de cateva ori - a venit si a cumparat un set elegant spunandu-ne mandru "e pentru sotia mea". Din pacate, la noi nu prea exista modul asta de a privi lucrurile... Dar a venit si exceptia care confirma regula: un domn roman care a cumparat cadouri pentru sotie si fetita, le-a ales cu multa grija si sunt convinsa ca au fost apreciate :)

In rest... daca nu e targ de handmade... e greu sa ii faci pe oameni sa inteleaga ca lucrurile din "Europa" sunt doar lucruri de duzina, luate pe 2 lei si vandute pe mult mai mult, iar cele realizate manual sunt unicat, au personalitate si sunt deosebite. Iar plasticul e doar plastic, turnat in forme, rezultand chestii identice pe cand lucrurile handmade au valoare data, pe langa materialul in sine (pietre semipretioase, sarma argintata, perle de cultura, etc.) de modul in care sunt lucrate, de ingeniozitatea autorului si de atentia pentru detalii cu care a fost realizat.

E drept, au fost si vizitatori / clienti care apreciaza lucrurile realizate manual - mai mult straini: englezi, francezi, rusi...  Iar pe doamnele romance care apreciaza handmade-ul le poti recunoaste imediat: sunt cochete, au "ceva", chiar daca acest "ceva" e dat doar de o brosa asortata cu gust sau o bratara, un colier sau un set... sunt zambitoare, senine si sigure pe ele :)

Vremea a fost frumoasa... pana sambata cand vantul si ploaia (care deja trimitea primii stropi ) ne-au facut sa plecam inainte de ora inchiderii. Astfel ne-am luat ramas bun de la casuta si de la albinuta care pe parcursul zilelor petrecute la Romexpo a fost abonata la energizantul meu :D - si am incheiat inca un targ.

Cateva imagini:

marți, 4 octombrie 2011

De maine pana duminica va asteptam la Romexpo

De maine pana duminica vom fi pe Aleea Negustorilor din incinta Romexpo. In aceasta perioada se desfasoara a 37-a editie a TIB - manifestarea expozitionala cu cea mai veche traditie din Romania.

Va asteptam cu drag.

Impresii ILoveHansmade octombrie

A fost un weekend obositor dar placut, per ansamblu :) Vremea a tinut cu noi, organizarea a fost ca de obicei, la inaltime. Ne-am si plimbat putin pe la celelalte standuri, dimineata, inainte sa vina vizitatorii :) Am vazut multe lucruri frumoase, lucrate, deosebite. Din pacate au fost si cateva standuri cu oferte speciale ... "3 la 10 lei"... si ne mai miram ca nu se apreciaza cu adevarat bijuteriile handmade... Dar au fost destui care sa aprecieze lucrurile de valoare.

Am avut si o surpriza placuta: cineva care a cumparat de pe site-ul meu a venit in vizita la targ :) M-am bucurat mult, mai ales ca bratara cumparata ii venea foarte bine :) Astfel de momente iti ridica moralul si iti insenineaza ziua, chiar daca esti obosit, stresat ... dupa 2 zile de targ... :)

Cateva imagini cu standul nostru: